
Quantity
Price
Total price
50
$0.1800
$9.0000
100
$0.1710
$17.1000
150
$0.1620
$24.3000
200
$0.1530
$30.6000
250
$0.1530
$38.2500
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NTE Electronics, Inc |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Standard |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Supplier Device Package | Axial |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 170°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 3 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 800 V |