

Quantity
Price
Total price
1
$7.1100
$7.1100
10
$5.0310
$50.3100
50
$4.2120
$210.6000
200
$3.9600
$792.0000
600
$3.5550
$2,133.0000
1000
$3.4290
$3,429.0000
2600
$3.3660
$8,751.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Rubycon |
| Series | BHW |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Capacitance | 180 µF |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.26 A @ 100 kHz |