
Quantity
Price
Total price
1
$3.8790
$3.8790
10
$2.6100
$26.1000
50
$2.1060
$105.3000
100
$1.9530
$195.3000
600
$1.6920
$1,015.2000
1200
$1.6110
$1,933.2000
3000
$1.5300
$4,590.0000
5400
$1.4850
$8,019.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Rubycon |
| Series | BHW |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Capacitance | 68 µF |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 580 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.276 A @ 100 kHz |