

Quantity
Price
Total price
1
$32.5080
$32.5080
10
$30.4740
$304.7400
25
$25.0560
$626.4000
50
$21.6720
$1,083.6000
100
$20.9970
$2,099.7000
250
$19.6380
$4,909.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Spectrol |
| Series | 534 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 1k |
| Power (Watts) | 2W |
| Tolerance | ±5% |
| Temperature Coefficient | 20ppm/°C |
| Adjustment Type | User Defined |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Actuator Length | 0.812" (20.63mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.2497" (6.34mm) |
| Resistive Material | Wirewound |
| Taper | Linear |
| Rotation | 3600° |
| Size - Body | Round - 0.875" Dia x 0.750" H (22.22mm x 19.05mm) |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 10 |