
Quantity
Price
Total price
1
$8.0910
$8.0910
10
$5.7240
$57.2400
50
$4.7970
$239.8500
200
$4.5090
$901.8000
600
$4.0410
$2,424.6000
1000
$3.8970
$3,897.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Rubycon |
| Series | MXH |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Capacitance | 82 µF |
| Voltage - Rated | 600 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 810 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.134 A @ 10 kHz |