
Quantity
Price
Total price
1
$0.4320
$0.4320
10
$0.3690
$3.6900
25
$0.3420
$8.5500
100
$0.2700
$27.0000
250
$0.2520
$63.0000
500
$0.2160
$108.0000
1000
$0.1620
$162.0000
2500
$0.1260
$315.0000
5000
$0.1170
$585.0000
12500
$0.1080
$1,350.0000
25000
$0.0990
$2,475.0000
62500
$0.0990
$6,187.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Monostable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Independent Circuits | 2 |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |