
Quantity
Price
Total price
1
$0.5940
$0.5940
10
$0.5220
$5.2200
25
$0.4950
$12.3750
100
$0.4050
$40.5000
250
$0.3780
$94.5000
500
$0.3150
$157.5000
1000
$0.2520
$252.0000
2500
$0.2340
$585.0000
5000
$0.2160
$1,080.0000
12500
$0.2070
$2,587.5000
25000
$0.1980
$4,950.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Parallel to Serial |
| Logic Type | Shift Register |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of Bits per Element | 8 |