

Quantity
Price
Total price
1
$0.7830
$0.7830
10
$0.6930
$6.9300
25
$0.6570
$16.4250
100
$0.5400
$54.0000
250
$0.5040
$126.0000
500
$0.4500
$225.0000
1000
$0.3510
$351.0000
2500
$0.2610
$652.5000
5000
$0.2430
$1,215.0000
12500
$0.2340
$2,925.0000
25000
$0.2250
$5,625.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Monostable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Propagation Delay | 35 ns |
| Independent Circuits | 2 |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |