

Quantity
Price
Total price
1
$3.7170
$3.7170
10
$2.8530
$28.5300
120
$2.2230
$266.7600
1080
$1.6200
$1,749.6000
5040
$1.5300
$7,711.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Abracon |
| Series | ADCM-S05R5S |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | 0%, +30% |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.807" L x 0.413" W (20.50mm x 10.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Lead Spacing | 0.602" (15.30mm) |
| Termination | PC Pins |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160mOhm @ 1kHz |
| Height - Seated (Max) | 1.102" (28.00mm) |
| Capacitance | 5 F |
| Voltage - Rated | 5.5 V |