
Quantity
Price
Total price
1
$1.0800
$1.0800
10
$0.8820
$8.8200
100
$0.6840
$68.4000
500
$0.5850
$292.5000
1000
$0.4770
$477.0000
2500
$0.4500
$1,125.0000
5000
$0.4230
$2,115.0000
12500
$0.4050
$5,062.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | NOT_FOR_NEW_DESIGNS |
| Package / Case | TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type | P-Channel |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Ta), 70A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6mOhm @ 20A, 20V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 90W (Tc) |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 250µA |
| Supplier Device Package | TO-252 (DPAK) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V, 20V |
| Vgs (Max) | ±25V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 120 nC @ 10 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5300 pF @ 15 V |