Quantity
Price
Total price
1
$5.6430
$5.6430
10
$4.8420
$48.4200
100
$4.0320
$403.2000
500
$3.5550
$1,777.5000
1000
$3.2040
$3,204.0000
2000
$2.9970
$5,994.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Anbon Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A (DC) |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 15 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20 µA @ 1200 V |