
Quantity
Price
Total price
1
$6.1920
$6.1920
5
$5.3280
$26.6400
10
$4.9770
$49.7700
25
$4.5630
$114.0750
40
$4.2750
$171.0000
80
$4.0050
$320.4000
230
$3.6720
$844.5600
700
$3.4470
$2,412.9000
1400
$3.2310
$4,523.4000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Alps Alpine |
| Series | EC09E |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Output Type | Quadrature (Incremental) |
| Mounting Type | PCB, Through Hole |
| Orientation | Vertical |
| Termination Style | PC Pin |
| Voltage - Supply | 5V |
| Encoder Type | Incremental |
| Detent | Yes |
| Pulses per Revolution | 15 |
| Actuator Type | 4.5mm Dia Flatted End |
| Built in Switch | Yes |
| Rotational Life (Cycles Min) | 15K |