

Quantity
Price
Total price
1
$13.1670
$13.1670
10
$12.1770
$121.7700
200
$9.4770
$1,895.4000
1000
$8.2260
$8,226.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | United Chemi-Con |
| Series | KVA |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 2.264" (57.50mm) |
| Capacitance | 880 µF |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.56 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.6608 A @ 50 kHz |