
Quantity
Price
Total price
1
$12.4380
$12.4380
10
$9.8460
$98.4600
25
$9.3240
$233.1000
100
$8.0280
$802.8000
500
$7.5150
$3,757.5000
1000
$7.1280
$7,128.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Tekscan |
| Series | FlexiForce™ |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Output | Voltage |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Sensor Type | Force Sensing Resistor |
| Actuator Type | Flat Membrane |
| Operating Force | 0.45kgf (1lbs) |
| Includes | Sensor, Resistor, Capacitors |
| Actuator Style/Size | Round, 7.62mm |