

Quantity
Price
Total price
1
$1.8630
$1.8630
10
$1.5840
$15.8400
25
$1.4580
$36.4500
50
$1.3050
$65.2500
100
$1.0890
$108.9000
400
$1.0530
$421.2000
800
$0.9630
$770.4000
1200
$0.9270
$1,112.4000
2800
$0.9000
$2,520.0000
10000
$0.8280
$8,280.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | FLAT-PAC, FP1308 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.539" L x 0.510" W (13.70mm x 12.95mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 0.24mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 45A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Inductance | 320 nH |
| Current Rating (Amps) | 68 A |