

Quantity
Price
Total price
1
$4.9410
$4.9410
10
$4.4370
$44.3700
25
$4.1940
$104.8500
100
$3.6360
$363.6000
250
$3.4470
$861.7500
500
$3.0960
$1,548.0000
1000
$2.6100
$2,610.0000
2500
$2.4750
$6,187.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Features | Alarm, Leap Year, Unique ID |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V ~ 5.5V |
| Current - Timekeeping (Max) | 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |