

Quantity
Price
Total price
1
$9.0810
$9.0810
10
$7.8750
$78.7500
50
$7.0650
$353.2500
100
$6.1380
$613.8000
500
$5.5530
$2,776.5000
1000
$5.1480
$5,148.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | KR |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | -20%, +80% |
| Package / Case | Axial, Can - Horizontal |
| Size / Dimension | 0.748" Dia (19.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Lead Spacing | 0.787" (20.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30Ohm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 70°C |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Capacitance | 1.5 F |
| Voltage - Rated | 5.5 V |