
Quantity
Price
Total price
1
$0.5040
$0.5040
10
$0.4320
$4.3200
25
$0.4050
$10.1250
100
$0.2970
$29.7000
250
$0.2520
$63.0000
500
$0.2430
$121.5000
1000
$0.1800
$180.0000
2500
$0.1710
$427.5000
5000
$0.1530
$765.0000
12500
$0.1440
$1,800.0000
25000
$0.1440
$3,600.0000
62500
$0.1440
$9,000.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Complementary |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Parallel or Serial to Serial |
| Logic Type | Shift Register |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of Bits per Element | 8 |