

Quantity
Price
Total price
1
$35.8290
$35.8290
15
$33.4260
$501.3900
30
$32.0220
$960.6600
105
$29.0250
$3,047.6250
255
$28.0260
$7,146.6300
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4V ~ 16.5V |
| Settling Time | 4µs (Typ) |
| Supplier Device Package | 24-PDIP |
| Architecture | R-2R |
| Number of D/A Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |