

Quantity
Price
Total price
1
$3.9780
$3.9780
10
$3.4740
$34.7400
25
$3.1050
$77.6250
50
$2.9160
$145.8000
100
$2.8530
$285.3000
300
$2.7360
$820.8000
500
$2.2320
$1,116.0000
1000
$1.9260
$1,926.0000
5000
$1.7370
$8,685.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Piher Sensing Systems, an Amphenol company |
| Series | PC-16 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Bushing Thread | M7 x 0.75 |
| Actuator Length | 1.772" (45.00mm) |
| Actuator Type | Knurled |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.157" (4.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Logarithmic |
| Rotation | 300° |
| Size - Body | Rectangular - 0.709" x 0.630" Face (18.00mm x 16.00mm) |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |