
Quantity
Price
Total price
1
$6.9030
$6.9030
10
$5.9220
$59.2200
300
$4.6440
$1,393.2000
600
$4.3470
$2,608.2000
1200
$3.9150
$4,698.0000
2100
$3.6720
$7,711.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Capacitance @ Vr, F | 3100pF @ 0V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) | 128A |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 40 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 650 V |