
Quantity
Price
Total price
1
$1.7460
$1.7460
10
$1.4850
$14.8500
25
$1.3680
$34.2000
50
$1.2240
$61.2000
100
$1.0170
$101.7000
250
$0.9900
$247.5000
500
$0.9270
$463.5000
1000
$0.8730
$873.0000
2600
$0.8460
$2,199.6000
5200
$0.8100
$4,212.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | SD53 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 142mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 1.1A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Inductance | 15 µH |
| Current Rating (Amps) | 1.1 A |