Quantity
Price
Total price
2000
$0.1890
$378.0000
6000
$0.1710
$1,026.0000
10000
$0.1620
$1,620.0000
50000
$0.1530
$7,650.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Logic Type | Shift Register |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Number of Bits per Element | 8 |