
Quantity
Price
Total price
1
$0.6480
$0.6480
10
$0.5670
$5.6700
25
$0.5310
$13.2750
100
$0.4410
$44.1000
250
$0.4050
$101.2500
500
$0.3420
$171.0000
1000
$0.2790
$279.0000
2500
$0.2520
$630.0000
5000
$0.2340
$1,170.0000
12500
$0.2250
$2,812.5000
25000
$0.2160
$5,400.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Monostable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Independent Circuits | 2 |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |