
Quantity
Price
Total price
1
$4.3740
$4.3740
10
$3.6630
$36.6300
25
$3.3390
$83.4750
50
$2.8620
$143.1000
100
$2.6280
$262.8000
200
$2.6280
$525.6000
400
$2.5470
$1,018.8000
600
$2.4660
$1,479.6000
1000
$2.3040
$2,304.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | J.W. Miller / Bourns |
| Series | SRP1770CC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.693" L x 0.665" W (17.60mm x 16.90mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 6.8mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant | 12MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 35A |
| Material - Core | Carbonyl Powder |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Inductance | 5.6 µH |
| Current Rating (Amps) | 24 A |