

Quantity
Price
Total price
1
$0.4320
$0.4320
10
$0.3060
$3.0600
100
$0.1530
$15.3000
500
$0.1350
$67.5000
1000
$0.1080
$108.0000
2000
$0.0990
$198.0000
5000
$0.0900
$450.0000
10000
$0.0810
$810.0000
25000
$0.0810
$2,025.0000
50000
$0.0720
$3,600.0000
125000
$0.0630
$7,875.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Micro Commercial Components (MCC) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Capacitance @ Vr, F | 75pF @ 4V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Grade | Automotive |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700 mV @ 1 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 60 V |
| Qualification | AEC-Q101 |