
Quantity
Price
Total price
1
$0.2160
$0.2160
10
$0.1440
$1.4400
100
$0.0720
$7.2000
500
$0.0630
$31.5000
1000
$0.0450
$45.0000
2000
$0.0360
$72.0000
5000
$0.0360
$180.0000
10000
$0.0270
$270.0000
25000
$0.0270
$675.0000
50000
$0.0270
$1,350.0000
125000
$0.0180
$2,250.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Capacitance @ Vr, F | 28pF @ 5V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550 mV @ 2 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 40 V |