Quantity
Price
Total price
1
$2.5200
$2.5200
10
$2.2590
$22.5900
25
$2.1330
$53.3250
150
$1.8540
$278.1000
300
$1.7550
$526.5000
600
$1.5750
$945.0000
1050
$1.3320
$1,398.6000
2550
$1.2600
$3,213.0000
5100
$1.2150
$6,196.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Source Selector Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.8V ~ 5.5V |
| Applications | Handheld/Mobile Devices |
| Internal Switch(s) | Yes |
| FET Type | N-Channel |
| Delay Time - ON | 500 µs |
| Delay Time - OFF | 3 ms |
| Current - Output (Max) | 750mA |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Current - Supply | 55 µA |