
Quantity
Price
Total price
1
$1.5390
$1.5390
10
$1.1520
$11.5200
50
$1.0530
$52.6500
100
$0.8640
$86.4000
500
$0.6930
$346.5000
1000
$0.6120
$612.0000
2500
$0.5670
$1,417.5000
5000
$0.5490
$2,745.0000
12500
$0.5130
$6,412.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sprague |
| Series | TANTAMOUNT™, 293D |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600mOhm @ 100kHz |
| Manufacturer Size Code | D |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) |
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage - Rated | 16 V |