

Quantity
Price
Total price
1
$12.2400
$12.2400
10
$11.2500
$112.5000
25
$10.7820
$269.5500
100
$9.4950
$949.5000
250
$9.0270
$2,256.7500
500
$8.4510
$4,225.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | nanoDAC® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad, CSP |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Settling Time | 4.5µs |
| Supplier Device Package | 10-LFCSP-WD (3x3) |
| Architecture | String DAC |
| Number of D/A Converters | 4 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.25 (Max) |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |