
Quantity
Price
Total price
1
$7.0470
$7.0470
10
$6.4890
$64.8900
25
$6.3540
$158.8500
40
$6.3270
$253.0800
135
$5.6790
$766.6650
270
$5.5080
$1,487.1600
540
$5.2380
$2,828.5200
945
$5.0580
$4,779.8100
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Alliance Memory, Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 8Mbit |
| Memory Type | Volatile |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Memory Format | SRAM |
| Supplier Device Package | 44-TSOP II |
| Write Cycle Time - Word, Page | 55ns |
| Memory Interface | Parallel |
| Access Time | 55 ns |
| Memory Organization | 1M x 8 |