Quantity
Price
Total price
1
$57.8520
$57.8520
10
$55.0980
$550.9800
50
$52.5960
$2,629.8000
100
$51.0480
$5,104.8000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sensata Technologies – Crydom |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | B48 Module |
| Mounting Type | QC Terminal |
| Diode Type | Single Phase |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.2 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 50 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35 V @ 50 A |