

Quantity
Price
Total price
1
$2.5200
$2.5200
10
$2.2680
$22.6800
25
$2.1330
$53.3250
100
$1.8180
$181.8000
250
$1.7100
$427.5000
500
$1.4940
$747.0000
1000
$1.2420
$1,242.0000
2500
$1.1520
$2,880.0000
5000
$1.1070
$5,535.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | IR (Infineon Technologies) |
| Series | miniPROFET® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Auto Restart |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | N-Channel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Interface | On/Off |
| Switch Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On (Typ) | 50mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Voltage - Load | 5V ~ 34V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 2.6A |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supplier Device Package | PG-DSO-8-6 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |