
Quantity
Price
Total price
1
$1.3230
$1.3230
50
$1.0620
$53.1000
100
$0.8370
$83.7000
500
$0.7110
$355.5000
1000
$0.5760
$576.0000
2000
$0.5490
$1,098.0000
5000
$0.5220
$2,610.0000
10000
$0.4950
$4,950.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 55 ns |
| Technology | Standard |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 500 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.9 V @ 15 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 600 V |