
Quantity
Price
Total price
1
$0.4950
$0.4950
10
$0.4230
$4.2300
25
$0.3960
$9.9000
100
$0.3150
$31.5000
250
$0.2970
$74.2500
500
$0.2520
$126.0000
1000
$0.1890
$189.0000
3000
$0.1710
$513.0000
6000
$0.1620
$972.0000
15000
$0.1530
$2,295.0000
30000
$0.1440
$4,320.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Elements | 4 |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Supplier Device Package | 14-WQFN (3x2.5) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |