

Quantity
Price
Total price
1
$3.4830
$3.4830
10
$3.1230
$31.2300
25
$2.9520
$73.8000
100
$2.5650
$256.5000
250
$2.4300
$607.5000
500
$2.1780
$1,089.0000
1000
$1.8360
$1,836.0000
3000
$1.7460
$5,238.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-XFBGA, DSBGA |
| Output Type | Voltage or Current - Buffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | I2C, PMBus, SPI |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 5.5V |
| Settling Time | 25µs (Typ) |
| Supplier Device Package | 16-DSBGA (1.62x1.62) |
| Architecture | String DAC |
| Number of D/A Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±5, ±1 (Max) |
| Differential Output | No |