
Quantity
Price
Total price
1
$1.0620
$1.0620
10
$0.9000
$9.0000
100
$0.6390
$63.9000
1000
$0.5040
$504.0000
5000
$0.4770
$2,385.0000
10000
$0.4590
$4,590.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Signal Transformer |
| Series | DRC-0810 |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±5% |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| DC Resistance (DCR) | 1Ohm Max |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant | 2MHz |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Supplier Device Package | Radial, Vertical Cylinder |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Inductance | 560 µH |
| Current Rating (Amps) | 380 mA |