
Quantity
Price
Total price
1
$3.3750
$3.3750
10
$2.8350
$28.3500
100
$2.2950
$229.5000
500
$2.0340
$1,017.0000
1000
$1.7460
$1,746.0000
2500
$1.6380
$4,095.0000
5000
$1.5750
$7,875.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | EPC |
| Series | eGaN® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | NOT_FOR_NEW_DESIGNS |
| Package / Case | Die |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | GaNFET (Gallium Nitride) |
| FET Type | N-Channel |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7mOhm @ 16A, 5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 5mA |
| Supplier Device Package | Die |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V |
| Vgs (Max) | +6V, -4V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 6.5 nC @ 5 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 685 pF @ 50 V |