

Quantity
Price
Total price
1
$1.5660
$1.5660
10
$1.2060
$12.0600
50
$1.1070
$55.3500
100
$0.9180
$91.8000
400
$0.8280
$331.2000
800
$0.6930
$554.4000
1200
$0.6480
$777.6000
2000
$0.6210
$1,242.0000
4000
$0.5940
$2,376.0000
10000
$0.5850
$5,850.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Elna America |
| Series | HTK |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Hybrid |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | General Purpose |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 18mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 125°C |
| Surface Mount Land Size | 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Capacitance | 390 µF |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 300 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3 A @ 100 kHz |