
Quantity
Price
Total price
1
$2.0970
$2.0970
10
$1.7820
$17.8200
25
$1.6470
$41.1750
50
$1.4670
$73.3500
100
$1.2240
$122.4000
250
$1.1880
$297.0000
500
$1.1160
$558.0000
750
$1.0800
$810.0000
1250
$1.0440
$1,305.0000
2500
$1.0170
$2,542.5000
6250
$0.9810
$6,131.2500
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Dale |
| Series | IHLP-5050FD-A1 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.525" L x 0.508" W (13.34mm x 12.90mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 2.5mOhm Max |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Current - Saturation (Isat) | 48A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.252" (6.40mm) |
| Inductance | 1.2 µH |
| Current Rating (Amps) | 30 A |