
Quantity
Price
Total price
1
$3.3480
$3.3480
10
$3.0060
$30.0600
25
$2.8440
$71.1000
100
$2.4660
$246.6000
250
$2.3400
$585.0000
500
$2.0970
$1,048.5000
1000
$1.7730
$1,773.0000
3000
$1.6830
$5,049.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-PowerTFQFN |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
| Current - Output | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Topology | Buck |
| Supplier Device Package | 14-VQFN (2.6x2.6) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V (5V) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |