

Quantity
Price
Total price
1
$4.3830
$4.3830
10
$3.9420
$39.4200
50
$3.7260
$186.3000
100
$3.2220
$322.2000
250
$3.0600
$765.0000
500
$2.7450
$1,372.5000
1000
$2.3130
$2,313.0000
2500
$2.1960
$5,490.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Status Flag |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | P-Channel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Interface | On/Off |
| Switch Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On (Typ) | 120mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Voltage - Load | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |