

Quantity
Price
Total price
1
$9.0720
$9.0720
10
$8.4060
$84.0600
25
$8.2080
$205.2000
50
$8.1630
$408.1500
100
$7.1910
$719.1000
250
$6.8310
$1,707.7500
500
$6.7680
$3,384.0000
1000
$6.5430
$6,543.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Everspin Technologies, Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 1Mbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Technology | MRAM (Magnetoresistive RAM) |
| Clock Frequency | 40 MHz |
| Memory Format | RAM |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O, QPI |
| Access Time | 7 ns |
| Memory Organization | 128K x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |