

Quantity
Price
Total price
1
$17.2350
$17.2350
10
$15.8400
$158.4000
46
$15.1830
$698.4180
138
$13.3830
$1,846.8540
276
$12.7260
$3,512.3760
506
$11.8980
$6,020.3880
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Settling Time | 2µs |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Architecture | R-2R |
| Number of D/A Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output | Yes |
| DigiKey Programmable | Not Verified |