

Quantity
Price
Total price
1
$12.6000
$12.6000
10
$11.5830
$115.8300
46
$11.0970
$510.4620
138
$9.7830
$1,350.0540
276
$9.2970
$2,565.9720
506
$8.7030
$4,403.7180
1012
$7.9830
$8,078.7960
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Serial |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Settling Time | 2µs |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Architecture | R-2R |
| Number of D/A Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±2 (Max) |
| Differential Output | Yes |
| DigiKey Programmable | Not Verified |