
Quantity
Price
Total price
1
$0.6480
$0.6480
10
$0.5760
$5.7600
25
$0.5400
$13.5000
100
$0.4410
$44.1000
250
$0.4050
$101.2500
500
$0.3510
$175.5000
1000
$0.2790
$279.0000
2500
$0.2520
$630.0000
5000
$0.2340
$1,170.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Dual) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Current - Supply | 20 mA |