

Quantity
Price
Total price
1
$5.8680
$5.8680
100
$5.4720
$547.2000
250
$5.2740
$1,318.5000
500
$5.0760
$2,538.0000
1000
$4.9140
$4,914.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TT Electronics / Optek Technology |
| Series | Photologic® |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Module, Wire Leads |
| Sensing Distance | 0.125" (3.18mm) |
| Sensing Method | Through-Beam |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Output Configuration | Totem Pole, Inverted |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Response Time | 70ns |
| Current - Supply | 15 mA |