

Quantity
Price
Total price
1
$1.6650
$1.6650
10
$1.4130
$14.1300
25
$1.3050
$32.6250
50
$1.1700
$58.5000
100
$0.9720
$97.2000
400
$0.9450
$378.0000
800
$0.8640
$691.2000
1200
$0.8370
$1,004.4000
2800
$0.8010
$2,242.8000
10000
$0.7380
$7,380.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | J.W. Miller / Bourns |
| Series | PM3600 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Unshielded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Height | 0.225" (5.72mm) |
| Number of Coils | 2 |
| Inductance - Connected In Series | 60 µH |
| Inductance - Connected In Parallel | 15 µH |
| Current Rating - Parallel | 1.45 A |
| Current Rating - Series | 730 mA |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 63mOhm Max |
| DC Resistance (DCR) - Series | 250mOhm Max |