

Quantity
Price
Total price
1
$1.0170
$1.0170
10
$0.9090
$9.0900
25
$0.8640
$21.6000
80
$0.7110
$56.8800
230
$0.6660
$153.1800
490
$0.5850
$286.6500
980
$0.4680
$458.6400
2450
$0.4320
$1,058.4000
4900
$0.4140
$2,028.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Series | RL78/G15 |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | 16MHz |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| Core Processor | RL78 |
| Data Converters | A/D 3x8/10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.5V |
| Connectivity | CSI, I2C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Supplier Device Package | 8-HWSON (3x3) |
| Number of I/O | 5 |