Quantity
Price
Total price
1
$4.7520
$4.7520
10
$3.9690
$39.6900
25
$3.6270
$90.6750
40
$3.1050
$124.2000
200
$2.8530
$570.6000
400
$2.7630
$1,105.2000
600
$2.6730
$1,603.8000
1000
$2.5020
$2,502.0000
2400
$2.4210
$5,810.4000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amgis |
| Series | SH50 |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads |
| Size / Dimension | 0.669" Dia (17.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Toroidal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 50mOhm Max |
| Material - Core | Iron Powder |
| Inductance Frequency - Test | 10 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Inductance | 47 µH |
| Current Rating (Amps) | 3 A |